PP Kamenný vrch (TR)
7.11.2017Lokalita je bývalou pastvinou na okraji lesního komplexu asi 1,5 km od Heraltic na Třebíčsku. Vyhlášena byla jako přírodní památka v roce 1985 a představuje asi 3 ha velkou plochu zachovalých podhroských pastvin a luk.
Luční porosty jsou tvořeny vegetací sušších pastvin a luk svazů Cynosurion a Violion caninae. Jedná se o lokalitu se zbytkovou populací hořečku mnohotvarého českého (Gentianella praecox bohemica). Poslední kvetoucí jedinec byl na lokalitě pozorován v roce 2009. Poměrně bohatá populace tohoto druhu zde rostla ještě na konci 90. let 20. století, kdy zde byl zaznamenáván výskyt 20 - 50 kvetoucích jedinců. Po roce 2005 však početnost populace rychle klesala a od roku 2010 již nebyl pozorován žádný kvetoucí jedinec. Z dalších významných druhů se na lokalitě vyskytuje malá populace vstavače kukačky (Orchis morio), která se nachází na 2 plochách v jižní části území. Zaznamenáváno bývá zhruba 7 - 30 kvetoucích jedinců. K dalším významným druhům podhorských pastvin patří kociánek dvoudomý (Anthennaria dioica) a vemeník dvoulistý (Platanthera bifolia). V roce 2012 byl zaznamenán také výskyt 2 kvetoucích jedinců prstnatce májového (Dactylorhiza majalis) ve vlhčí ploše ve střední části území, jejichž výskyt byl potvrzen i v roce 2013. K běžnějším a hojně zastoupeným druhům patří hvozdík kropenatý (Dianthus deltoides), kručinka barvířská (Genista tinctoria) nebo pupava bezlodyžná (Carlina acaulis).
K zajímavostem patří např. výskyt teplomilných střevlíčků Amara lucida nebo Syntomus obscuroguttatus.
Lokalita je v posledních desetiletích využívána jako louka a je strojově kosena. Populace hořečku zde pomalu mizí, proto byla v roce 2009 obnovena na části lokality pastva ovcí, která by se měla střídat s kosením. Průběžně jsou také odstraňovány smrky na okrajích luk v místech se zachovalou luční vegetací. Díky těmto zásahům snad bude možné ještě poulaci kriticky ohroženého hořečku zachránit.