Novinky ze světa motýlů

12.7.2019

Novinky ze světa motýlů

Vrcholné léto je v přírodě časem denních motýlů. Na květnatých loukách, stráních a pastvinách se to hemží barvami motýlích křídel. Tu a tam se podaří zastihnout také nějaký zajímavý druh, který i zkušeného pozorovatele motýlů potěší. Na třech různých místech na Třebíčsku se podařilo objevit vzácné motýlí hosty, kteří na Vysočině bežně nežijí.

Z jižních Čech se na Vysočinu od západu zřejmě začíná šířit nápadný bělásek ovocný (Aporia crataegi). Tento zajímavý bělásek na Moravě v minulosti téměř vymizel a teprve v posledních letech se začíná znovu objevovat. Jeho šíření bylo zaznamenáno zejména v západních a jižních Čechách a v polovině černa se podařilo nalézt dva jedince na louce poblíž Štěměch na západě Třebíčska.

Naopak od jihu se zřejmě v důsledku oteplování šíří drobný a nenápadný soumračník slézový (Carcharodus alceae). V minulosti byl tento teplomilný motýl zaznamenán v okolí Mohelna. Jeden jedinec byl pozorován poblíž Nové Vsi u Třebíče a je otázkou, zda se jedná pouze o náhodný výskyt nebo zda se tento druh stane trvalou součástí motýlích společenstev na Třebíčsku.

Třetím vzácným hostem na Vysočině je perleťovec červený (Argynnis pandora). Nálezů tohoto teplomilného lesního motýla v posledních letech pomalu přibývá na jižní a jihovýchodní Moravě. Na konci června byl tento druh zjištěn v PR Údolí Oslavy a Chvojnice.