Za letními okáči do Naloučan

Nedaleko Naloučan v údolí Oslavy pod Čikovskou myslivnou najdete opravdový ráj okáčů. Místo leží na zelené turistické značce a na Mlynářské cyklostezce, proto jde dobře zapojit do výletu údolím Oslavy.

Suché travnaté stráně na jižních svazích s velice dobře zachovalou suchomilnou vegetací jsou místem, které milovníka motýlů prostě nadchne. V tuto dobu tady poletují stovky motýlů, z nichž většinu tvoří vzácný a ubývající okáč kostřavový. Jeho početnost na této lokalitě je opravdu výjimečná, na některých místech jsou květy hlaváčů žlutavých nebo hadinců doslova v obležení. Občas také vylétne z trávy velký okáč medyňový nebo voňavkový. I tyto druhy se zde vyskytují docela hojně. Po stráni také čile poletují žluásci jižní. Za pozornost stojí i zdejší modrásci. Samozřejmostí je hojný modrásek vikvicový, typický pro třebíčské suchopáry, ale našel se i velmi vzácný modrásek hnědoskvrnný. V nízké vegetaci na hraně svahu poletoval nízko při zemi velice nenápadný soumračník čárkovaný.


I když hlavní cíl cesty na tuto lokalitu, potvrzení výskytu hnědáska květelovéhom, se nepodařilo naplnit, přesto je toto místo z hlediska denních motýlů stále pravou perlou v krajině Třebíčska a zasloužilo by určitě pozornost a péči.


Seznam dalších zajímavých druhů


Bělásek rezedkový, přástevník kostivalový, modrásek tmavohnědý, modrásek černolemý, saranče modrokřídlá

Vyrobilo Vergilio
tel. 564 034 582, 721 321 281